Gurbetim de Sensin,Vuslatım da Sen…

Sadece SEN…

ALLAH’IN İRADESİNE TESLİM OL!

Posted by Ebrar Mart 12, 2007

                                                                                   ALLAH’IN İRADESİNE TESLİM OL!

Nefsinden uzaklaş, dışarı çık, mülkünden ayrıl. Her şeyi Cenab-ı Allah’a teslim et. Kalp kapısında kapıcı ol. Cenab-ı Hakk’ın gir dediği yere gir, çık dediği yerden çık.Kalbinden çıkan hevayı bir daha oraya sokma. Hevayı kalpten çıkarmak ona uymamakla olur. Onu kalbe sokmak da onu takip etmek ve ona uymakla olur. Öyleyse Cenab-ı Allah’ın iradesinden başka iradeyi kalbine getirme. Diğer her şey kuru bir temenniden ibarettir. Orası ahmaklar vadisidir. Ölümün, helâkın, Allah’ın gözünden düşmen , perde arkasında kalman hepsi oradadır. Allah’ın emrini her zaman koru, yasağından her an uzak dur. Güç ve Kuvveti yalnız O’na ver. Mahlukatından hiç birini O’na ortak etme. Senin iradeni, hevanı şehvetini, hepsini o yarattı. Artık kendi başına iradede bulunma, hevana tabi olma, Şehvetinin peşine düşme; yoksa müşrik olursun. Allah Teâla şöyle buyurmuştur: “Kim Allah’a kavuşmak isterse iyi işler yapsın; Rabbine ibadette kimseyi O’na ortak etmesin.” (Kehf suresi, 18/110)Şirk sadece putlara tapmak değildir. O aynı zamanda hevaya uyman, dünya ve ahiretten Allah’ın yanına bir şeyi koymandır da, O’ndan başkasına meyledersen O’na şirk koşmuş olursun. Sakın, başkasına meyletme. Allah’tan kork; emin olma.Gözünü aç; gafil olup rahata dalma. Kendine hiçbir hal ve makam nisbet etme. Bunlardan hiçbir şeyi iddia etme. Eğer sana bir makam verilir veyahut bir sırre mazhar olursan bunu kimseye söyleme.

Zira Allah Teâla’nın binbir hali vardır; her gün değişik ve farklı şeyler yaratır. O, insanla kalbi arasına girer. O verdiği şeyi senden alır. Sabit kalacağını zannettiğin şeyi değiştirir. O zaman kime söylendiyse onun nazarında hacil düşersin. Sen böyle yapma da onu kendinde korumaya çalış. O’ndan başkasına gitme. Eğer o hal ve makamının sebat ettiğini görürsen bil ki bu, Allah’ın bir hediyesidir. Allah’a şükreder şükründen dolayı da O’ndan tevfik ve başarı istersin, daha fazlasını da isteyebilirsin.

Eğer daha başka bir şey olursa; ilmin, marifetin, nurun, uyanıklığın ve edebin artar. Zira aziz ve celil olan Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Biz bir ayetin hükmünü kaldırır veyahut onu unutturursak ondan daha hayırlısını yahut benzerini getiririz. Bilmezmisiniz ki, Allah her şeye kadirdir” (Bakara suresi 2/102)

ABDÜLKADİR GEYLANİ -KS-

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: