Gurbetim de Sensin,Vuslatım da Sen…

Sadece SEN…

Allah’tan Başkasına Sığınma

Posted by Ebrar Kasım 27, 2006

Allah’tan Başkasına Sığınma Yaratan, öldüren, rızık veren Allah Teala olduğuna göre neden onun yarattığı kullarından korkar, yersiz endişelere kapılırsın? Sıkıntılarından, kurtulmak için neden Yaratan yerine onun kuluna sığınma ihtiyacı duyarsın?

Her şey’in Allah tarafından yaratıldığını bilen insan, yaratıklara değil, yaratana kul olur. Mahlûkattan değil, Hâlıkdan korkar. Yalnız Allah’a güvenir, dayanır, O’ndan ister, O’na sığınır. Kula kul olmaz. Kimseye el açıp dilencilik ve dalkavukluk yapmaz. Allah’tan başka güvenilecek, dost edinilecek hiç kimse, hiçbir şey yoktur.

Allah teala kendinden başkasına sığınanları bak neye benzetiyor:

Allah teâlâdan başka dost edinenin hâli, örümceğin durumuna benzer. Halbuki barınakların en çürüğü örümcek yuvasıdır.” (Ankebut 41)

Gönlünü Ferahlatmak mı istiyorsun?

Büyük kelamcı İbn KayyımelCezvi, insanın sıkıntı veren hallerden kurtulması ve gönül genişliğine kavuşması için şu tesbitlerde bulunuyor.

– Zikir; Özellikle İslam kimliğinin alameti-farikası, Allah rızasını kazanmanın ilk şartı olan Kelime-i tevhidi çokça zikretmek, sıkıntılarını bertarafı edecek, gönlü dünyaları içine alacak ölçüde genişletecek en etkili ilaçtır. Kim Allah’ı anmaktan uzaklaşırsa, kim Âlemlerin Rabbinden kendisine gönderilmiş olan o yüce kitaptan yüz çevirirse, kendi eliyle hayat şartlarını zorlaştırmış olur.

– Faydalı İlim ve Salih Amel; insanoğlunun gönlünü ferahlatacak diğer iki anahtardır.

Beşerin en büyük ihtiyâcı, bedenle birlikte rûhun da ebedî seâdetini temin etmektir. Bu da, Allâh rızâsını kazanmaya bağlıdır. Allâh’ın rızâsı ise, kâmil îmânla birlikte sâlih amellerle elde edilebilir.

Mübahlarda İleri Gitme: Yeme, uyku, konuşma gibi mubahlarda fazla ileri gitme, orta yolu bul. Bu konudaki uyarıcı ayetlere kulak ver:

-“Onlar ki boş ve faydasız şeylerden (lağv) yüz çevirirler” (Kasas 55)

– İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın. (kaf 18)

– Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz. (Âraf 31)

Huzuru Dünya Nimetlerinde Arama

Huzuru ve saadeti malda mülkde, makam ve mevkide arayanlar seni aldatmasın. Aksi takdirde hüsrana uğrayanlardan olursun.

(Allah’tan) Korkanlar için ahiret yurdu daha hayırlıdır. Hala akıl erdirmeyecek misiniz? (Araf Suresi, 169) diye çok net bir şekilde bizleri uyarıyor Allah teala.

Bir başka ayeti kerime de şöyledir: “Şu insanlar, çarçabuk geçen dünyayı seviyorlar da önlerindeki çetin bir günü (ahireti) ihmal ediyorlar.” (İnsan 76/27)

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Cennette, yay kadar bir yer, güneşin üzerine doğduğu veya battığı şeyden (dünyadan) daha hayırlıdır.”

Peygamberimiz (sav)’in bildirdiği gibi bu dünyadaki nimetler cennet nimetlerinin ancak çok küçük bir örneği olabilir. Dünya hayatının nimetleri ne kadar güzel, etkileyici ve kalıcı görünse de, insan bunların ardında gizlenen bu önemli gerçeği hiçbir zaman unutmamalıdır.

La Tahzen / Üzülme :

Dünya, ne seçim, ne geçim dünyasıdır; dünya, bugün var yarın yok, imtihan dünyasıdır.

La Tahzen / Üzülme :

Hakk’ın rızâsına uygun düşen belâ, kulun sevgisini artırır.

La Tahzen / Üzülme :

Altın, ateş ile; iyi kul da belâ ve musibet ile tecrübe edilir. (Hz. Ali r.a.)

La Tahzen / Üzülme :

İnsanlar, başlarına gelen belâ ve musibetleri ondan daha büyükleriyle kıyas etselerdi, şüphesiz belâların bazısını âfiyet kabul ederlerdi.

Reklamlar

2 Yanıt to “Allah’tan Başkasına Sığınma”

  1. Osman Okunakol(italya) said

    Selamunaleykum ey Allah in Sadik dostlari gercekten programinizi cok begendim sizleri tebrik ederim yoruma tartismaya gerek yok

  2. Osman Okunakol(italya) said

    Er-Rahman ve Er-Rahim olan Allah tan baska ilah yoktur herseyi yoktan bir anda yaratan Yuce Kuvvet Sahibi olan Allah a Hamdlar olsun Ademoglu ruhlar aleminde Allah a kulluk edecegine,emirlerini yerine getirecegine,namaz kilacagina,ondan baska ilah tanimiyacagina soz vermisiken nasil olurda Ondan baskasina siginir boyle birsey asla kabul edilemez sonu sonsuz cehennemdir Ey Mu’min Kardeslerim hep beraber esi benzeri olmayan Allah c.c.a siginalim ondan baskasina kiyamda,rukuda ve secdede bulunmayalim hepinize selamlar Allah a emanet olunuz

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: